Preot Irimia Petru- Ionuț

Preoți slujitori Octombrie 31, 2014

Preotul Irimia Petru-Ionuț s-a născut la data de 20 noiembrie 1982 , în orașul Podu-Iloaiei, judeţul Iași.

A urmat clasele primare la Școala cu clasele I-VIII „Al. I. Cuza” din orașul Podu-Iloaiei. Îndemnat de puternice sentimente de dragostea faţă de Dumnezeu şi de aproapele, încurajat şi susţinut de credinţa deosebită a părinţilor Petru și Margareta, tânărul Petru-Ionuț după absolvirea Școlii de cântăreți bisericești din cadrul Seminarului Teologic “Veniamin Costachi” de la M-rea Neamţ în anul 2000 și a Liceului „ Haralamb Vasiliu” din Podu-Iloaiei în 2002, hotărăşte să urmeze cursurile Facultății de Teologie Ortodoxă “Dumitru Stăniloae” din Iaşi. În urma examenului susținut în anul 2003 este admis la Facultatea de Teologie „Dumitru Stăniloae” din Iași, absolvind-o în anul 2007. Între anii 2007 – 2009 urmează și cursurile de Masterat secția Istorică-Practică din cadrul aceleiași Facultăți.

În 17 iulie 2005 se uneşte prin Sfânta Taină a Nunţii cu tânăra Ana Maria. La data de 11 decembrie 2005 este hirotonit diacon pe seama Capelei Facultății de Teologie „Dumitru Staniloae” din Iași iar la distanță de aproape doi ani, pe 14 septembrie 2007, este hirotonit preot, de către Prea Fericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, atunci Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei și Patriarh ales (12 septembrie 2007) al Bisericii Ortodoxe Române .

Preotul Petru-Ionuț şi preoteasa Ana Maria, sunt binecuvântaţi de către Dumnezeu cu doi copii, un băiat - Teodor, născut pe data de 8 martie 2007 și cu o fată Nectaria Maria, născută pe 4 martie 2011.

Începând cu data de 1 decembrie 2007 este numit în postul de preot paroh al Parohiei cu hramul „ Sfânta Treime”, din satul Stornești, comuna Sinești, județul Iași şi împreună cu bunii săi enoriaşi dau slavă Lui Dumnezeu pentru toate darurile revărsate peste ei cu prisosinţă.

Data hirotoniei în treapta diaconiei: 11-decembrie-2005

Data hirotoniei în treapta preoției: 14-septembrie-2007